poniedziałek, 14 listopada 2016

1050 lat chwały oręża polskiego. Lekcja historii na murze

                

Cedynia 972, Jasna Góra 1655, Powstanie antykomunistyczne 1944 – 1963, Czarny Orzeł 2007 – to tylko kilka spośród najważniejszych dat w całych dziejach Rzeczpospolitej, uwiecznionych w postaci batalistycznych grafik, autorstwa Rafała Roskowińskiego.   
Legionowo, które swą nazwę zawdzięcza Legionom Polskim Józefa Piłsudskiego, nie po raz pierwszy udowadnia, że pamięć historyczna ma dla miasta wielkie znaczenie. Liczący 750 metrów mural patriotyczny zatytułowany „1050 Lat Chwały Oręża Polskiego”, jest największym przedsięwzięciem tego typu w naszym kraju. 


Poszczególne kadry, z których każdy odrębnie mógłby z powodzeniem być oddzielnym obrazem opisującym konkretne zdarzenie historyczne, uderzają widza profesjonalizmem wykonania, znajomością tematu i ekspresją. Wiele z nich, w jakiś podskórny sposób, przemawia głęboko do emocji. Mural powstał w ciągu kilku jesiennych tygodni na nie lubianym przez mieszkańców murze okalającym Narodowe Centrum Kryptologii, ciągnącym się wzdłuż ulicy Szwajcarskiej. I tak inicjatywa Urzędu Miasta Legionowo oraz Ministerstwa Obrony Narodowej, odmieniły oblicze dyskusyjnego obiektu. Symboliczne odsłonięcie monumentalnego dzieła, nastąpiło w przeddzień Święta Niepodległości, 10 listopada. Na tę uroczystość przybyli nie tylko mieszkańcy, ale też zainteresowani z Warszawy i Jabłonny. Choć oficjalna część rozpoczęła się o godz. 14, a lodowate powietrze dość szybko przenikało przez ubranie, nie zabrakło rodzin z małymi dziećmi.    
            Gościem specjalnym był wiceminister Obrony Narodowej Wojciech Fałkowski, który zauważył, że to bardzo cenna lekcja historii dla współczesnych młodych ludzi, przyzwyczajonych do kultury obrazkowej i pomost pomiędzy różnymi pokoleniami Polaków. 
Natomiast autor projektu, Rafał Roskowiński, legenda polskiego muralu stwierdził, że w inicjatywach tego rodzaju nie chodzi mu o dosłowną naukę historii, ale o inspirację do zgłębiania tematycznej wiedzy. Przyznał, że jeśli choć jeden człowiek po obejrzeniu grafik sięgnie po książkę historyczną i zacznie ją czytać, będzie to świadczyło o sukcesie jego muralu.
 Prezydent Legionowa, Roman Smogorzewski zwrócił uwagę m.in. na jeszcze inną rolę tego patriotycznego dzieła: promocję i uatrakcyjnienie wizerunku wciąż rozwijającego się miasta.     Następnie wręczono liczne nagrody uczniom i pedagogom ze szkoły w dzielnicy Piaski.
            Uroczystości towarzyszyła prezentacja sprzętu wojskowego, m.in.: zautomatyzowanego wozu dowodzenia ZWD 3, pojazdu M-ATV MRAP, czołgu PT-91 Twardy, czy  ruchomego węzła łączności cyfrowej RWŁC-10/T. Bardzo szybko rozdano chętnym wojskową grochówkę, pamiątkowe przypinki z reprodukcjami fragmentów muralu, a także komplety pocztówek z grafikami. 
Całość uroczystości, mimo przenikliwego zimna, miała aurę radosnego święta. Dominowała atmosfera pikniku, ale nie zabrakło i czegoś bardziej refleksyjnego – odradzającej się chęci wspólnego uczestnictwa w patriotycznym doświadczeniu.    


Tekst w wersji skróconej, ukazał się w Dodatku Mazowieckim, Gazety Polskiej Codziennie 12-12/11/2016 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz