piątek, 22 stycznia 2016

Szklane PS.


I jeszcze małe post scriptum, dla tych, którzy zajrzeli tu poprzednim razem z przyjemnością. Skoro choinki nadal u mnie stoją, a stoją, bo od wielu lat preferuję sztuczne, zaś nikt z Was chyba nie wie, co będzie za rok, to czemu czekać tak długo - tym bardziej, że zima z opóźnieniem, ale w końcu roztoczyła swoje białe uroki... A w tej scenerii kolorowe szkiełka jak najbardziej znajdują swoje uzasadnienie. Zresztą dla mnie, jako kolekcja, są zasadne zawsze ;-).

2 ulubione grzyby, choć gwarantuję, że tych nakrapianych motywów można znaleźć w moim zbiorze znacznie więcej:Ten na długiej nóżce, Babcia dostała od swojej teściowej w latach'60 XXw.
Okrąglutki jest przynajmniej o dekadę nowszy.

Bałwanki nie zaznały u nas szczęścia, tłukły się na potęgę w moim dzieciństwie mimo, że miałyśmy po kilka egzemplarzy każdego rodzaju. Coś tam jeszcze ocalało u Babci. Tego, naprawdę ogromnego, zdobyłam już jako dorosła pannica. Swoim zwyczajem upatrzyłam ów jakże atrakcyjny eksponat, na wystawie jakiegoś sklepu. Bo zaraz po nowym roku, rozpoczynałam dreptanie po starych dzielnicach Warszawy w nadziei na podobne łupy...Japonkę nieco nachmurzoną i zezowatą, (ale cóż to szkodzi) dostałam w latach'80 na Mikołajki. Moje wczesne dzieciństwo, to zawsze składowanie zdobytych bombek na górnej półce regału przez cały grudzień. Nie było roku bez dokupywania nowych ozdób. Japonka ma swoją siostrę bliźniaczkę w czerwonym kimonie, też zezującą ;-)


Piesek przycupnął w głębi choinki. U Babci jest jego brat w innych kolorach. Pochodzi z przełomu lat '60 i 70. Uwielbiam tę postać!


Świeczka na klipsie i plastikowy kominiarczyk wklejony w szklaną, przezroczystą bombkę w kolorze bursztynu, to jedne z babcinych plonów dorocznych podróży do Czechosłowacji (lata'80):Trójstronna, potężna Kura Trójki Udziałowców - kupiona w Cepelii tego samego dnia, co Kot Mikołaj (patrz: poprzedni wpis). Była dużo droższa od niego! Dlatego ja, Mama i Babcia zrzuciłyśmy się solidarnie na to cudo. Każda miała swoją własną część Kury ;-)))  
      Jakże skromnie na tym tle wygląda kogucik z lat '60...


Ułamek podzbioru sopli, w większości z drugiej ręki:A to już nowy wytwór, (po roku 2000) oklejony aksamitem, obszyty cekinami. Ani ładniejszy, ani brzydszy - po prostu inny, jak inny jest dzisiejszy świat.

11 komentarzy:

 1. Twoja kolekcja mnie oszołamia po prostu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ona nie tylko moja, ale inicjatywa i własność kilku minionych pokoleń...

   Usuń
 2. ... i mnie też :D
  Kura trójstronna jednak wymiata :)))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ta kura jest w ogóle obłędna! Każda strona nie tylko została pomalowana na inny kolor, ale też jest zrobiona z innej matrycy.

   Usuń
 3. O matuchno, cuda. Kurka wymiata. Japonka, sopelki. Nie wiem w co oczy wlepić. Chyba jak będę rozbierać choinkę obfocę wszystkie nasze bombki. Wtedy zobaczysz moje kociska i parę innych fajnych formatek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O! Bardzo chętnie! Ja też się nosiłam z zamiarem sfotografowania bombek w pudełkach, ale zajęłoby mi to chyba ze 2 tygodnie ;-).

   Usuń
 4. Miałam !!! Miałam taką łowiczankę !!! :):):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A miałaś dokładnie identyczną, z taką delikatną twarzą, czy może mocniej pomalowaną, (jak węglem i burakiem ;-))? - one chyba były późniejsze i muszę kiedyś zrobić fotkę porównawczą. Na dobrą sprawę mogłam teraz, bo obie w tym roku powiesiłam...

   Usuń
 5. W każdym domu sa jakieś wspomnieniowe ozdoby choinkowe i to jest cudne mieć takie rzeczy u siebie na choince..

  OdpowiedzUsuń
 6. Witaj :-) Ja w ogóle jestem zwolenniczką zachowywania nie tylko starych ozdób choinkowych. Dzisiejsza produkcja jest sezonowa i wciąż wymusza nowe zakupy tego samego. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Krótko powiem, przepiękne są te wszystkie bombki. Bardzo ciekawe są te z kogutami i kurami. Ja od zawsze kochałam się we wszelakich grzybkach (nie pamiętam, czy mi jakiś ocalał) i ptaszkach (mam starego drewnianego).
  Pozdrawiam ciepło :-)

  OdpowiedzUsuń