niedziela, 30 listopada 2014

Ceramiczne zaległościDawno już miałam zaprezentować te dwie kolorowe skorupki, ale wciąż dzieją się rzeczy wymagające mojego pełnego zaangażowania. Zatem lepiej późno, niż jeszcze później.
Zwłaszcza, że większość rzeźb i rzeźbek, nad którymi obecnie pracuję, spożytkuję na upominki, więc pewnie przedstawię je dopiero pod koniec grudnia, coby nie uprzedzić faktów i adresatom dać szansę nacieszenia się niespodzianką. Będzie znowu przerwa w ceramicznej prezentacji. A dziś? Na pierwszy ogień, zgodnie z chronologią zdarzeń, idzie ryba.

Zwierz, choć wydrążony w środku (w przeciwnym razie z dużym prawdopodobieństwem wybuchłby podczas wypalania) sechł długo. Potem, równie długo, czekał na swój wypał, co było związane z potrzebą luzu w piecu. Wycyzelowany ogon i płetwy, łatwo mogły ulec uszkodzeniu w natłoku rzeźb innych uczestników zajęć.Niestety drugi wypał (szkliwo) pozbawił wypieszczoną, chronioną rybę, kawałeczka ogona na samym dole. Widać było jej to pisane...


Ale za to jakie ma kolory!

A tu już talerz z innymi przygodami:Po pierwsze, gdy go robiłam miesiąc temu, dopadła mnie w trakcie obłędna migrena. Słaniałam się więc i pokładałam na stole, a każdy listek (bo owoce dłubałam jeszcze w pełni formy), okupiłam bólem jak po ciosie maczugą. Rzeźbiłam więc z najwyższym wysiłkiem, pod koniec już całkiem na wyczucie, gdyż skupienie wzroku w jednym punkcie przestało być możliwe. Szczęście, że zostałam odwieziona do domu. Gdyby nie to, chyba ległabym na chodniku ;-). Oto przykład sztuki, powstającej w dosłownym cierpieniu ;-)

Drugą przygodę miał talerz, a ja razem z nim już w trakcie wypału. Niezawodne szkliwo w kolorze seledynowo - zielonym w ciemne kropki, choć nakładałam je bez zakłóceń natury fizycznej, spłynęło praktycznie do zera i musiałam malować tło drugi raz. Poprawiałam też owoce róży i ostatecznie mamy efekt jak poniżej:    
Przy okazji zapraszam na mojego drugiego bloga wszystkich tych, którzy lubią zieleń: Człowiek tu był. JA TYLKO DOKUMENTUJĘ. simran4.blogspot.com

6 komentarzy:

 1. Ryba jest niesamowita!!! Pięknie Ci wyszła. Talerz też super i wcale nie widać, że cierpiałaś przy jego tworzeniu. Mam w domu migrenowca więc wiem jaki to koszmar...

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za odwiedziny i miłe słowa :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Twoja ceramika jest fantastyczna :) Może nie jestem znawcą, ale obie rzeczy za to mogłabym mieć... A co do migren, to w stu procentach rozumiem, znam je od kilkudziesięciu lat...
  Pozdrawiam ciepło :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja myślę, że moja ceramika dopiero się rozwija ;-) Ale wciąż nie mogę się nacieszyć, że znalazłam kolejne twórcze zajęcie, które w przeciwieństwie do innych - odpręża zamiast męczyć ;-).
  Migrenowego horroru szczerze współczuję...
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 5. dobrze, że siedzę, bobym się zachwiała - jestem wprost zachwycona Twą
  wyobraźnią i efektem rąk Twych - potwór morski świetnie prezentuje się
  również poprzez tło, jakie zastosowałaś - a talerz - każdy detal nadaje się
  do kontemplowania - motyw baaardzo dzikiej róży moim ulubionym, więc
  sama pojmujesz... trwaj w tym dziele, o Artystko!!!

  OdpowiedzUsuń
 6. Zgadzam się z Inką, ryba jest fantastyczna. Ma się wrażenie, że nadal płynie, jakby chciała nas wciągnąć w głębiny i poprowadzić za sobą.
  Obie prace są piękne, ale zastanawiam się, co jest trudniejsze: lepienie takich ryb, czy rysowanie takich roślin. Ja bym nie potrafiła, więc pozostaje mi tylko podziwiać.
  Coś czuję, że powinnam zmienić szablon u siebie, bo gdy dziś odkryłam tego bloga, okazuje się, że mamy taki sam ;)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń