czwartek, 26 sierpnia 2021

Tylko do 5 września! 200 dokumentalnych fotografii

                                                                Widzieć więcej

3 dekady życia zwykłych Polaków w epoce PRL, zapisane na przeszło 200. dokumentalnych fotografiach, to poruszająca wyprawa do innego świata. 



Wielki Odpust Wniebowzięcia NMP w Kalwarii Pacławskiej i przeniesienie figury Matki Bożej Zaśniętej przez rzekę Cedron; sceny z poprawczaka dla dziewcząt; budowa Kopalni Węgla Kamiennego Bogdanka; młode kobiety z Zakładów Toruńskiej Przędzalni Czesankowej, czy wiejskie wesele – to tylko ułamek tematów jakie podejmowali pracownicy „itd. Ilustrowanego magazynu studenckiego”. 





















Mimo autentycznego ubóstwa zatrzymanego w kadrach, widzimy także naturalnie uśmiechnięte twarze. Współczesnego widza musi zastanowić doświadczenie wspólnoty, zapisana na papierze umiejętność bycia razem bez względu na wiek, miejsce i kontekst. Ciche ludzkie porozumienie i nadzieja mimo wszystko, ocieplają obrazy z epoki słusznie minionej, pozwalając nie koncentrować się na brakach materialnych, ale na więziach emocjonalnych. Wystawę Ostrzej widzieć. Fotoreportaże „itd” 1960-1990 możemy oglądać w Domu Spotkań z Historią do dn. 5 września. Wstęp wolny. 
























Recenzja ukazała się w dodatku: "Warszawska Niedziela"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz