niedziela, 24 maja 2020

Gminne serce kultury



Choć gmina, liczy zaledwie kilkanaście tysięcy mieszkańców, śmiało można nazwać ją centrum kultury powiatu legionowskiego. Powstały w styczniu 2006 r. Ośrodek Kultury w Wieliszewie, dzięki swojej bogatej ofercie programowej, co miesiąc gości ok. 600 osób.


Już sam budynek przy ul. Stanisława Moniuszki 2, swoją nietuzinkową formą, przyciąga uwagę. Instytucja w 2014 r., została połączona z Biblioteką Publiczną Gminy Wieliszew. Misją Ośrodka jest prowadzenie wieloaspektowej działalności kulturalnej, a jego kluczowy cel, to promocja kultury lokalnej w Polsce i zagranicą. 



W przeciwieństwie do wielu współczesnych jednostek tego rodzaju, oferta, którą przygotował Wieliszew, nie kończy się na grupie wiekowej dzieci i młodzieży licealnej, ale adresowana jest również do dorosłych. Obejmuje szeroki zakres dziedzin: od humanistycznych i stricte artystycznych, poprzez sportowe, aż do tak niestandardowych jak zajęcia grupowe z robotyki i elektroniki, czy modelarstwa lotniczego. Wielu uczestników stało się laureatami ogólnopolskich konkursów.



Od jazzu do rehabilitacji

Odwiedzający Ośrodek Kultury w Wieliszewie, mogą wziąć udział m.in. w warsztatach wokalnych i zajęciach z tkactwa artystycznego; spróbować swoich sił w tańcu towarzyskim, czy tańcu jazzowym, nauczyć się gry w szachy oraz opanować gitarę. Oprócz niewątpliwych przyjemności, wiele zajęć dostarcza też wiedzy, którą można wykorzystać w codziennym życiu, jak np. znajomość programowania i drukarki 3D (zajęcia komputerowe dla dzieci), czy zajęcia prozdrowotne z elementami rehabilitacji, skierowane dla każdego, bez względu na wiek i poziom sprawności fizycznej. W ofercie zajęć grupowych dla młodzieży od 16 r. życia i dorosłych, znaleźć można również ciekawą inicjatywę sceniczną. Teatr Muzyczny „Pod Pretekstem” eksperymentuje z formą i wzbogaca swoje spektakle o teatr tańca, kabaret czy improwizację. Na uznanie zasługuje fakt, że teatr nie jest koordynowany odgórnie przez pracowników Ośrodka Kultury. Za jego całokształt odpowiadają młodzi, zdyscyplinowani i systematyczni, choć bardzo zajęci ludzie. To pokazuje, że Gmina Wieliszew, potrafi zainspirować do własnych działań kulturotwórczych i uczynić z tego nieprzemijającą pasję.




Promocja polskości z „Promykami”

Oprócz chórów „Marzenie” i „Bel Canto”, których występy przyczyniły się do zasłużonej promocji Ośrodka Kultury w Wieliszewie, flagową inicjatywą tej placówki, jest Zespół Tańca Ludowego „Promyki”. Jego rola to rozpowszechnianie poprzez scenę: tańca, pieśni i obrzędów ludowych naszego kraju. Zespół istnieje już 20 lat i liczy prawie 180 osób. 


Kultywowanie polskiej tradycji muzycznej i prezentacja polskich tańców narodowych, są szczególnie ważne w czasach, gdy większość miejskich i gminnych domów kultury, ma w swojej ofercie zaledwie zumbę – kompilację stylów głównie latynoamerykańskich.
O specyfice polskich tańców towarzyskich, opowiada dyrektor Ośrodka Kultury w Wieliszewie, dr Dariusz Skrzydlewski:
- Jedną z cech charakterystycznych dla naszej kultury jest to, że tańczymy w parach, co spotyka się z żywym odbiorem poza granicami Polski. „Promyki” od lat biorą udział w turniejach Tańca Towarzyskiego, a nasze pary kilkukrotnie sięgały po tytuły indywidualnych mistrzów i wicemistrzów Polski, tytuł Najlepszego Zespołu i Najlepszego Choreografa w poszczególnych kategoriach.
Zespół występuje również na imprezach o charakterze międzynarodowym. Odwiedził m.in. Indie, Koreę Południową i Meksyk – łącznie 14 państw, na 4. kontynentach.


Chcieć to móc

Repertuar „Promyków”, to tańce i pieśni z kilkunastu regionów Polski, a wszystkie układy prezentowane są w tradycyjnych strojach regionalnych lub historycznych. Ubiory szyją na zamówienie wyspecjalizowane krawcowe, które w sposób profesjonalny odwzorowują wymagane detale. Koszt takiego kompletu wynosi nawet kilkanaście tys. zł, dlatego na zakup, można pozwolić sobie raz na kilka lat. 





Aktualnie, imponująca garderoba zespołu, mieści się już w 3 pomieszczeniach. Najnowszym nabytkiem jest zestaw ubiorów ze Spiszu. „Promyki” prezentują na scenie tańce i zabawy Starej Warszawy, krakowiaka, tańce kaszubskie, łowickie, opoczyńskie, lubelskie, rzeszowskie, podlaskie, tańce z regionu Górnego Śląska, Beskidu Śląskiego, Żywiecczyzny, Spiszu i Kurpi Białych. 





Tancerze podzieleni są na 5 grup wiekowych. „Promyki” wydały też w pełni profesjonalną płytę z 11. utworami, pt. „Jak w kalejdoskopie”, sfinansowaną przez Ośrodek Kultury z Dotacji Urzędu Gminy Wieliszew, a także płytę z repertuarem kolędowym. 4 września, znów wyruszają promować polską kulturę poza granicami kraju. Tym razem, jadą do Chin. 



Tekst ukazał się w Tygodniku "Idziemy" nr 37/2019, dn. 10 września 2019 r.  






4 komentarze:

  1. w Chinach czy Japonii
    entuzjastycznie polski
    folklor odbierają :)))

    OdpowiedzUsuń
  2. Tak, wielokrotnie przekonałam się, że mimo tak dużych różnic kulturowych mamy podobną wrażliwość. Zastanawiający wspólny rdzeń. Może to po prostu jakaś ogólna prawda o człowieku, jak dzieła kultury antycznej - wciąż ponadczasowe?...

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kiduś, oglądałm występ japońskich bębniarzy
      w programie "mam talent" - okazuje się, że
      nie tylko wrażliwość ale i temperament mamy
      wspólny, taaak :)

      Usuń
  3. Bębny chyba są zrozumiałe dla wszystkich ludzi, bez względu na kulturę...

    OdpowiedzUsuń